When.com Web Search

  1. Ads

    related to: unshelled pecan price per pound

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Texas pecan production below average, demand remains strong - AOL

    www.aol.com/news/texas-pecan-production-below...

    Sep. 21—Texas pecan orchards were expected to produce a mixed bag of results amid good prices and strong demand, according to a Texas A&M AgriLife Extension Service expert. Larry Stein, Ph.D ...

  3. How to Decode the Tiny Stickers on Grocery Store Fruits and ...

    www.aol.com/decode-tiny-stickers-grocery-store...

    First, those stickers that come with a few numbers printed on them have a name: Price Look-Up (PLU) codes, a globally recognized system for quickly identifying fresh produce at the checkout counter.

  4. 1938 San Antonio pecan shellers strike - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/1938_San_Antonio_pecan...

    On January 31, 1938, contractors for the Southern Pecan Shelling Company announced a pay cut for pecan shellers from $0.07 to $0.06 per pound for shelled pecan halves and $0.06 to $0.05 per pound for shelled pecan pieces. [10] Wages for pecan crackers were reduced from $0.50 to $0.40 per one hundred pounds of pecans. [10]

  5. Pecan - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Pecan

    The town of San Saba, Texas claims to be "The Pecan Capital of the World" and is the site of the "Mother Tree" (c. 1850) considered to be the source of the state's production through its progeny. [47] [48] Alabama named the pecan the official state nut in 1982. [49] Arkansas adopted it as the official nut in 2009. [50]

  6. What $200 in Groceries at Costco Will Cost You at Target - AOL

    www.aol.com/200-groceries-costco-cost-target...

    Finally, there’s the price of your Costco membership to get the deals. A Gold Star membership currently goes for $65, while an Executive membership, which pays 2% cash back, is $130 per year.

  7. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    Unit price information printed on supermarket shelf labels (price tickets) illustrates the quantity of product by a unit of measure (price per 100 g, price per 100 ml). Unit pricing was originally designed as a device to enable customers to make comparisons between grocery products of different sizes and brand, hence enabling informed purchase ...