When.com Web Search

  1. Ads

    related to: truffle price per kilo at close

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Tuber melanosporum - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Tuber_melanosporum

    With a price of about 1,000 to 2,000 euros per kilogram, black truffles are the second-most expensive truffles after white truffles and one of the most sought-after edible mushrooms in the world. [6] In cooking, black truffles are used to refine the taste of meat, fish, soups, cheeses, and risotto.

  3. Terfeziaceae - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Terfeziaceae

    Desert truffles do not have the same flavor as European truffles, but tend to be more common and thus more affordable. Forest truffles (genus Tuber ) typically cost $1,000 per kilogram ; Italian truffles may sell for up to $2,200 per kg, while Terfezia truffles sold as of 2002 in Riyadh for $200 to $305 a kg, and in recent years have reached ...

  4. Truffle - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Truffle

    Truffles were once sold at weekly markets (bi-weekly in the case of a market in Martel, Lot) and in quantities of two to six tonnes in good weeks, but only Lalbenque and Limogne today have weekly truffle markets. [63] Prices have increased so that truffles, once seen as a food of the middle class, have become a luxury. [63]

  5. Are Butter Prices Going Up? Here's What to Expect with This ...

    www.aol.com/butter-prices-going-heres-expect...

    Science & Tech. Shopping

  6. What Exactly Is a Truffle and Why Does It Cost So Much? - AOL

    www.aol.com/lifestyle/exactly-truffle-why-does...

    For premium support please call: 800-290-4726 more ways to reach us

  7. Tuber magnatum - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Tuber_magnatum

    The white truffle market in Alba is busiest in the months of October and November when the Fiera del Tartufo (truffle fair) takes place. [16] In 2001, Tuber magnatum truffles sold for between $2,200–$4,800 per kilogram ($1,000–$2,200 per pound); [17] as of December 2009, they were being sold at $14,203.50/kg. [citation needed]

  8. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    In this Norwegian grocery store, the price for a bottle of ketchup is displayed in terms of the price paid per package (64.90 kr) and the price paid per kilogram (111.90 kr). this allows customers to know how much they will pay and to quickly compare products that have different sizes of packages.

  9. Quality Street (confectionery) - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Quality_Street_(confectionery)

    Harold Mackintosh set out to produce boxes of chocolates that could be sold at a reasonable price and would, therefore, be available to working-class families [citation needed]. His idea was to cover the different toffees with chocolate and present them in low-cost yet attractive boxes [citation needed]. Mackintosh's Quality Street tin, 1950s