When.com Web Search

  1. Ads

    related to: truffle cost per pound

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Wasabi worries and truffle troubles: Tariffs threaten crops ...

    www.aol.com/news/wasabi-worries-truffle-troubles...

    Chinese farmers have grown goji berries for centuries, and they can be bought online for about $20-$30 per pound in the U.S., said Fischl, the CEO of Goji Farm USA.

  3. Terfeziaceae - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Terfeziaceae

    Desert truffles do not have the same flavor as European truffles, but tend to be more common and thus more affordable. Forest truffles (genus Tuber ) typically cost $1,000 per kilogram ; Italian truffles may sell for up to $2,200 per kg, while Terfezia truffles sold as of 2002 in Riyadh for $200 to $305 a kg, and in recent years have reached ...

  4. Tuber magnatum - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Tuber_magnatum

    The white truffle market in Alba is busiest in the months of October and November when the Fiera del Tartufo (truffle fair) takes place. [16] In 2001, Tuber magnatum truffles sold for between $2,200–$4,800 per kilogram ($1,000–$2,200 per pound); [17] as of December 2009, they were being sold at $14,203.50/kg. [citation needed]

  5. Truffle - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Truffle

    Truffle oil is used as a lower-cost and convenient substitute for truffles, to provide flavouring, or to enhance the flavour and aroma of truffles in cooking. Some products called "truffle oils" contain no truffles or include pieces of inexpensive, unprized truffle varietals , which have no culinary value, simply for show. [ 80 ]

  6. Are Butter Prices Going Up? Here's What to Expect with This ...

    www.aol.com/butter-prices-going-heres-expect...

    Lighter Side. Medicare. News

  7. What Exactly Is a Truffle and Why Does It Cost So Much? - AOL

    www.aol.com/lifestyle/exactly-truffle-why-does...

    For premium support please call: 800-290-4726 more ways to reach us

  8. Pecan truffle - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Pecan_truffle

    However, the pecan is not its only symbiote. Formerly considered nothing more than a nuisance by pecan farmers, the pecan truffle has been gaining in popularity as an edible mushroom in recent years and can fetch over $160 per pound at market. [2]

  9. 10 Best Wellsley Farms Items To Buy at BJ’s in October - AOL

    www.aol.com/10-best-wellsley-farms-items...

    Also try out these fresh pork loin bone-in country-style ribs from Wellsley Farms, which are $1.59 per pound. These meaty ribs are great grilled with barbecue sauce or roasted with carrots, onions ...