When.com Web Search

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Direct materials cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_materials_cost

    Direct materials cost the cost of direct materials which can be easily identified with the unit of production. For example, the cost of glass is a direct materials cost in light bulb manufacturing. [1] The manufacture of products or goods requires material as the prime element. In general, these materials are divided into two categories.

  3. Direct material usage variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_usage_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material usage variance can be calculated as:

  4. Manufacturing cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Manufacturing_cost

    Indirect materials cost: Indirect materials cost is the cost associated with consumables, such as lubricants, grease, and water, that are not used as raw materials. Other indirect manufacturing cost: includes machine depreciation, land rent, property insurance, electricity, freight and transportation, or any expenses that keep the factory ...

  5. Total absorption costing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Total_absorption_costing

    This is used where the material cost is high and of prime importance. Here other costs are negligible or are dependent on the material cost. This is calculated as (Amount of overhead/Material cost)x 100 If the production overhead is 3,000 and the material cost is 10,000 then the absorption rate will be (3000/10000)x 100 = 30%

  6. Cost of goods sold - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_goods_sold

    Her cost for that machine depends on her inventory method. If she used FIFO, the cost of machine D is 12 plus 20 she spent improving it, for a profit of 13. Remember, she used up the two 10 cost items already under FIFO. If she uses average cost, it is 11 plus 20, for a profit of 14. If she used LIFO, the cost would be 10 plus 20 for a profit ...

  7. The cost of these 5 construction materials grew the ... - AOL

    www.aol.com/cost-5-construction-materials-grew...

    Machinery Partner used BLS data to identify the construction materials—including equipment—that saw the steepest price increases over the last year. The cost of these 5 construction materials ...

  8. Process costing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Process_costing

    A) Raw materials that cost $38,200 are withdrawn from the storeroom for use in the Mixing Department. B) Direct labor costs incurred $36,500,in the Mixing Department. C) Manufacturing overhead of $42,100 is applied in the Mixing Department.

  9. Cost accounting - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_accounting

    An important part of standard cost accounting is a variance analysis, which breaks down the variation between actual cost and standard costs into various components (volume variation, material cost variation, labor cost variation, etc.) so managers can understand why costs were different from what was planned and take appropriate action to ...