When.com Web Search

  1. Ads

    related to: how to calculate material cost per unit

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Direct material total variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_total_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at $ 60 per kg ( = $ 120 per unit). Let us assume further that during the given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost $ 13,144. Under those assumptions direct material total variance can be calculated as:

  3. Direct material usage variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_usage_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material usage variance can be calculated as:

  4. Direct material price variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_price_variance

    Let us assume that the standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during the given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material price variance can be calculated as:

  5. Price variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Price_Variance

    Price variance (Vmp) is a term used in cost accounting which denotes the difference between the expected cost of an item (standard cost) and the actual cost at the time of purchase. [1] The price of an item is often affected by the quantity of items ordered, and this is taken into consideration.

  6. Total absorption costing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Total_absorption_costing

    Here other costs are negligible or are dependent on the material cost. This is calculated as (Amount of overhead/Material cost)x 100 If the production overhead is 3,000 and the material cost is 10,000 then the absorption rate will be (3000/10000)x 100 = 30% Now for a product if the material cost is 1000 then the overhead cost is 300. so the ...

  7. Process costing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Process_costing

    Managers must carefully watch per unit costs on a daily basis through the production process, while at the same time dealing with materials and output in huge quantities. Materials part way through a process (e.g. chemicals) might need to be given a value, process costing allows for this.

  8. Direct materials cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_materials_cost

    Direct materials cost the cost of direct materials which can be easily identified with the unit of production. For example, the cost of glass is a direct materials cost in light bulb manufacturing. [1] The manufacture of products or goods requires material as the prime element. In general, these materials are divided into two categories.

  9. Variable cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Variable_cost

    For example, variable manufacturing overhead costs are variable costs that are indirect costs, not direct costs. Variable costs are sometimes called unit-level costs as they vary with the number of units produced. Direct labor and overhead are often called conversion cost, [3] while direct material and direct labor are often referred to as ...