When.com Web Search

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Prices of chemical elements - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Prices_of_chemical_elements

    Per-kilogram prices of some synthetic radioisotopes range to trillions of dollars. ... (⁠ mg / kg ⁠) Price [7] Year Source Notes USD/kg USD/L [c] 1: H: Hydrogen ...

  3. Fluorochemical industry - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fluorochemical_industry

    Fluorine is relatively inexpensive, costing about $5–8 per kilogram ($2–4 per pound) when sold as uranium hexafluoride or sulfur hexafluoride. Because of difficulties in storage and handling, the price of fluorine gas is much higher. [ 27 ]

  4. Unit price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

    The "unit price" tells you the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume of a food package. It is usually posted on the shelf below the food. The shelf tag shows the total price (item price) and price per unit (unit price) for the food item.

  5. Fluorine - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fluorine

    At least 17,000 metric tons of fluorine are produced each year. It costs only $5–8 per kilogram as uranium or sulfur hexafluoride, but many times more as an element because of handling challenges. Most processes using free fluorine in large amounts employ in situ generation under vertical integration. [185]

  6. Aluminum Can Prices: Are They Still Worth Collecting?

    www.aol.com/aluminum-prices-much-yours-worth...

    Price Per Pound of Aluminum. State. Price Per Pound of Aluminum. Alabama. $0.49. Alaska. $0.23. Arizona. $0.40. ... The value of a single tin can would calculate as a fraction of a cent as a result.

  7. Dimensional weight - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Dimensional_weight

    U.S. Domestic: 166 cubic inches per pound (6,000 cm 3 /kg) or 1 ⁄ 6 kg/dm 3 (10 lb/cu ft) (Retail rates only, for all packages. Daily rates only, for packages equal to or less than one cubic foot / 1,728 cubic inches.)

  8. Ford will delay production of the next generation F-150 by one year, continuing to produce the current model until April 2028. Reuters 28 minutes ago Illegal U.S. vape sales worth at least $2.4 ...

  9. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    In this Norwegian grocery store, the price for a bottle of ketchup is displayed in terms of the price paid per package (64.90 kr) and the price paid per kilogram (111.90 kr). this allows customers to know how much they will pay and to quickly compare products that have different sizes of packages.