When.com Web Search

  1. Ads

    related to: tomato prices pound

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. How Much Should I Be Spending on Groceries? - AOL

    www.aol.com/average-cost-groceries-per-month...

    The Bureau of Labor Statistics doesn’t track prices for all vegetables, but it does watch tomatoes ($2.13 per pound), white potatoes (97 cents) and lettuce ($1.44 for iceberg, $2.57 for romaine ...

  3. 10 Things To Buy at Sam’s Club This Winter If You Live on ...

    www.aol.com/10-things-buy-sam-club-190008710.html

    Price: $12.98. A warm bowl of tomato soup on a cold day can really hit the spot. ... This 10-pound mix makes approximately 200 pancakes and is conveniently packaged in a resealable bag.

  4. 2010 United States tomato shortage - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/2010_United_States_tomato...

    The shortage caused several fast food chains to stop offering tomatoes unless requested [3] [4] and supermarkets rationed their supplies. [5] Prices for tomatoes in the Eastern United States reached prices several times the cost prior to the crop loss. [5] [6] Wholesale prices rose from around $7 for a 25 lb box to $30. [7]

  5. Trump tariffs to stoke US food inflation despite pledge to ...

    www.aol.com/news/trump-tariffs-stoke-us-food...

    U.S. retail prices for ground beef hit a record high of $5.67 per pound in September and were a little below that last month, according to the Bureau of Labor Statistics. Prices for the hamburger ...

  6. Tomato - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Tomato

    The tomato (US: / t ə m eɪ t oʊ /, UK: / t ə m ɑː t oʊ /), Solanum lycopersicum, is a plant whose fruit is an edible berry that is eaten as a vegetable. The tomato is a member of the nightshade family that includes tobacco, potato, and chili peppers.

  7. Fair Food Program - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fair_Food_Program

    Despite this success, in 2007, the Florida Tomato Growers, which is the state's largest tomato producer, slowed the CIW's progress. They threatened farms with $100,000 worth of fines if they passed through "penny per pound" monies.

  8. How to Save Money on Groceries This Month, According to Experts

    www.aol.com/save-money-groceries-month-according...

    6. Shop by unit price. The unit price (total cost divided by number of units) is often listed in the left-hand corner of the shelf label above the item price.

  9. The 12 Best Mediterranean Diet Foods on a Budget, According ...

    www.aol.com/12-best-mediterranean-diet-foods...

    Add these 12 foods to your shopping cart to get a nutrient boost at a lower price point. Ali Redmond (photography, food & prop styling) ... per the USDA. Coming in at around $1.50 per pound ...