When.com Web Search

  1. Ads

    related to: york package units price list

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    In this Norwegian grocery store, the price for a bottle of ketchup is displayed in terms of the price paid per package (64.90 kr) and the price paid per kilogram (111.90 kr). this allows customers to know how much they will pay and to quickly compare products that have different sizes of packages.

  3. Unit price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

    Seller Two offers widgets at a unit price of $5. Seller Three offers widgets at a unit price of $4. Buyer uses unit price to value the packages offered by each of the three sellers and finds that Seller Three offers widgets at the best value, the best price. Unit price is a common form of valuation in sales contract for goods sold in bulk ...

  4. One product, so many prices: Unit price, list price, ‘MSRP ...

    www.aol.com/finance/one-product-many-prices-unit...

    For premium support please call: 800-290-4726 more ways to reach us

  5. Shelf-ready packaging - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Shelf-ready_packaging

    An enormous number of products can be placed in a merchandising unit. Therefore, the merchandising unit serves as SRP. [18] Secondary placements can trigger impulse purchases. Often, roll-up palettes, called dollies, are used as a base for merchandising units. Rolling pallets facilitate the handling of merchandising units and increase ...

  6. Multi-pack - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Multi-pack

    Multi-packs can be used to: Combine several items for a larger unit of sale, often with a reduced individual cost; Provide a package handle to conveniently carry several items

  7. Upgrade to a faster, more secure version of a supported browser. It's free and it only takes a few moments: