Ad
related to: rice cost per kg
Search results
Results From The WOW.Com Content Network
Under the provisions of the Act, beneficiaries of the Public Distribution System (or, PDS) are entitled to 5 kilograms (11 lb) per person per month of cereals at the following prices: Rice at ₹ 3 (3.5¢ US) per kg; Wheat at ₹ 2 (2.3¢ US) per kg; Coarse grains at ₹ 1 (1.2¢ US) per kg.
While the rice crisis did occur at the same time as the 2007–2008 world food price crisis, Tom Slayton has argued the spike in rice prices are a special case. [2] Slayton argues that the price increases were a result of rising oil and petrochemical prices (peaking in July 2008); and export restrictions by a number of countries. [2]
Surin organic rice farmers receive fifteen baht (US$0.43) per kilogram of paddy, compared with the market price of nine baht per kilo for non-organic jasmine. As the organic rice farmers do not pay for chemical inputs, each can earn about 80,000 baht (US$2,285) per crop on an average-sized farm of 15 rai (2.4 hectares (5.9 acres)). [ 54 ]
Our [uncooked] rice) is a food welfare Programme by the Government of Andhra Pradesh where rice is supplied at 1 Rupee (about US$0.01618) per kilogram. It benefits some 2.25 crore (22.5 million) people. The government subsidy burden is Rs. 9,600,000,000 (about US$155.347 million) per year. [1]
By raising procurement prices by 14 percent to the 1986 level, Seoul achieved a rice price structure that was about five times that of the world market in 1987. [2] In 2015, South Korea's rice consumption hit a record low of 65.1 kg per person, while flour consumption was the highest since 2006 at 33.6 kg, according to industry and official ...
Rice grains can be planted directly into the field where they will grow, or seedlings can be grown in a seedbed and transplanted into the field. Direct seeding needs some 60 to 80 kg of grain per hectare, while transplanting needs less, around 40 kg per hectare, but requires far more labour. [6] Most rice in Asia is transplanted by hand.
A 16-oz. (one pound) bag of Village Harvest premium whole grain quinoa costs $3.72 for per bag at Wal-Mart. But a 2-lb. bag of Viva Labs whole grain quinoa will cost you $11.99 on Amazon (around ...
After identifying the "poorest of the poor" (the 10,000,000 poorest families in the Below Poverty Line category) through surveying, [1] the government began providing them an opportunity to purchase up to 35 kilograms of rice and wheat at a highly subsidised cost of ₹ 3 per kilogram of rice and ₹ 2 per kilogram of wheat.