When.com Web Search

  1. Ads

    related to: how to calculate material cost

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Direct materials cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_materials_cost

    Direct materials cost the cost of direct materials which can be easily identified with the unit of production. For example, the cost of glass is a direct materials cost in light bulb manufacturing. [1] The manufacture of products or goods requires material as the prime element. In general, these materials are divided into two categories.

  3. Direct material total variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_total_variance

    In variance analysis (accounting) direct material total variance is the difference between the actual cost of actual number of units produced and its budgeted cost in terms of material. Direct material total variance can be divided into two components: the direct material price variance, the direct material usage variance.

  4. Direct material usage variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_usage_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material usage variance can be calculated as:

  5. Price variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Price_Variance

    Price variance (Vmp) is a term used in cost accounting which denotes the difference between the expected cost of an item (standard cost) and the actual cost at the time of purchase. [1] The price of an item is often affected by the quantity of items ordered, and this is taken into consideration.

  6. Direct material price variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_price_variance

    Let us assume that the standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during the given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material price variance can be calculated as:

  7. Cost of goods sold - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_goods_sold

    Materials and labor may be allocated based on past experience, or standard costs. Where materials or labor costs for a period fall short of or exceed the expected amount of standard costs, a variance is recorded. Such variances are then allocated among cost of goods sold and remaining inventory at the end of the period.