When.com Web Search

  1. Ads

    related to: recipe costing examples

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Baker percentage - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Baker_percentage

    For example, in a recipe that calls for 10 pounds of flour and 5 pounds of water, the corresponding baker's percentages are 100% for the flour and 50% for the water. Because these percentages are stated with respect to the weight of flour rather than with respect to the weight of all ingredients, the sum of these percentages always exceeds 100%.

  3. Sandra Lee (chef) - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Sandra_Lee_(chef)

    Sandra Lee Christiansen (née Waldroop; born July 3, 1966), [1] [2] known professionally as Sandra Lee, is an American television chef and author.She is known for her "Semi-Homemade" cooking concept, which Lee describes as using 70 percent packaged and 30 percent fresh products.

  4. Martha Bradley - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Martha_Bradley

    The frontispiece and titlepage of Bradley's 1758 work The British Housewife. Martha Bradley (fl. 1740s–1755) was a British cookery book writer. Little is known about her life, except that she published the cookery book The British Housewife in 1756 and worked as a cook for over thirty years in the fashionable spa town of Bath, Somerset.

  5. Cooking weights and measures - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cooking_weights_and_measures

    Some volume-based recipes, therefore, attempt to improve the reproducibility by including additional instructions for measuring the correct amount of an ingredient. For example, a recipe might call for "1 cup brown sugar, firmly packed", or "2 heaping cups flour". A few of the more common special measuring methods: Firmly packed

  6. The 12 Best Mediterranean Diet Foods on a Budget, According ...

    www.aol.com/12-best-mediterranean-diet-foods...

    This shelf-stable alternative is much less expensive than its fresh or frozen counterparts—for example, a 5-ounce can of salmon costs about $2 compared to at least $4 for the same amount of ...

  7. Extended cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Extended_cost

    For example, four apples purchased at a unit cost of $1 have an extended cost of $4 (=$1 × 4 apples). [ 1 ] By accurately tracking extended cost, a business can make more informed decisions about pricing, purchasing, and inventory management.

  1. Ad

    related to: recipe costing examples