When.com Web Search

Search results

  1. Results From The WOW.Com Content Network
  2. Prices of chemical elements - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Prices_of_chemical_elements

    Per-kilogram prices of some synthetic radioisotopes range to trillions of dollars. ... (⁠ mg / kg ⁠) Price [7] Year Source Notes USD/kg USD/L [c] 1: H: Hydrogen ...

  3. Fluorochemical industry - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fluorochemical_industry

    Fluorine is relatively inexpensive, costing about $5–8 per kilogram ($2–4 per pound) when sold as uranium hexafluoride or sulfur hexafluoride. Because of difficulties in storage and handling, the price of fluorine gas is much higher. [ 27 ]

  4. Fluorine - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fluorine

    Fluorine is the 13th most abundant element in Earth's crust at 600–700 ppm (parts per million) by mass. [61] Though believed not to occur naturally, elemental fluorine has been shown to be present as an occlusion in antozonite, a variant of fluorite. [ 62 ]

  5. Unit price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

    Average price per unit and prices per statistical unit are needed by marketers who sell the same product in different packages, sizes, forms, or configurations at a variety of different prices. As in analyses of different channels, these product and price variations must be reflected accurately in overall average prices.

  6. Tungsten hexafluoride - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Tungsten_hexafluoride

    Tungsten(VI) fluoride, also known as tungsten hexafluoride, is an inorganic compound with the formula W F 6. It is a toxic, corrosive, colorless gas, with a density of about 13 kg/m 3 (22 lb/cu yd) (roughly 11 times heavier than air). [2] [3] It is the densest known gas under standard ambient temperature and pressure (298 K, 1 atm). [4]

  7. Aluminum Can Prices: Are They Still Worth Collecting?

    www.aol.com/aluminum-prices-much-yours-worth...

    The exact number of cans per pound can't be quantified due to different measurements. Depending on the brand, estimates show there are usually 32 to 35 cans per pound. For smaller, more common 12 ...

  8. Goldman predicts more gold price gains as Trump tariff fears ...

    www.aol.com/finance/goldman-predicts-more-gold...

    Gold's (GC=F) glittering run in 2025 may have more room to rise higher, Goldman Sachs believes. On Tuesday, the investment bank lifted its year-end price target for gold to $3,100 an ounce, from ...

  9. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    Unit price information printed on supermarket shelf labels (price tickets) illustrates the quantity of product by a unit of measure (price per 100 g, price per 100 ml). Unit pricing was originally designed as a device to enable customers to make comparisons between grocery products of different sizes and brand, hence enabling informed purchase ...