Ads
related to: unit price calculator math
Search results
Results From The WOW.Com Content Network
Seller Two offers widgets at a unit price of $5. Seller Three offers widgets at a unit price of $4. Buyer uses unit price to value the packages offered by each of the three sellers and finds that Seller Three offers widgets at the best value, the best price. Unit price is a common form of valuation in sales contract for goods sold in bulk ...
The unit cost is the price incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product. Unit costs include all fixed costs and all variable costs involved in production. Cost unit is a form of measurement of volume of production or service.
Incremental unit discount: Units 1–100 cost $30 each; Units 101–199 cost $28 each; Units 200 and up cost $26 each. So when 150 units are ordered, the total cost is $30*100 + $28*50. All units discount: an order of 1–1000 units costs $50 each; an order of 1001–5000 units costs $45 each; an order of more than 5000 units costs $40 each.
Unit price information printed on supermarket shelf labels (price tickets) illustrates the quantity of product by a unit of measure (price per 100 g, price per 100 ml). Unit pricing was originally designed as a device to enable customers to make comparisons between grocery products of different sizes and brand, hence enabling informed purchase ...
The rental price per unit of capital is denoted r. Thus, the total fixed cost equals Kr. Labor is the variable input, meaning that the amount of labor used varies with the level of output. In the short run, the only way to vary output is by varying the amount of the variable input.
The Texas Instruments TI-30 retailed for $24.95 (about $130 today) and operated on a 9-volt battery. It had a red, eight-digit display and offered such functions as percents, constants, roots ...
2. In geometry and linear algebra, denotes the cross product. 3. In set theory and category theory, denotes the Cartesian product and the direct product. See also × in § Set theory. · 1. Denotes multiplication and is read as times; for example, 3 ⋅ 2. 2. In geometry and linear algebra, denotes the dot product. 3.
Get AOL Mail for FREE! Manage your email like never before with travel, photo & document views. Personalize your inbox with themes & tabs. You've Got Mail!